Kas yra elektros rinkos liberalizacija?

Nuo kada vyksta elektros rinkos liberalizacija?

​Elektros rinkos liberalizavimas vyksta įgyvendinant Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimus. Nuo 2010 m. sausio 1 d., įsigaliojus Lietuvos elektros rinkos planui, vartotojai elektrą Lietuvoje gali  pirkti iš nepriklausomų elektros tiekėjų. Komerciniai vartotojai elektros energiją iš nepriklausomų tiekėjų privalomai perkanuo  2013-ųjų.
Nuo 2021 m. buitiniai vartotojai palaipsniui privalės atsisakyti monopolinių visuomeninio tiekimo paslaugų.

Ką turėtų žinoti buitiniai elektros vartotojai – svarbiausios datos

​Įsigaliojus 2020 m. gegužės 7 d. Seimo priimtoms Elektros energetikos įstatymo pataisoms, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių buitiniai vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją. Iki šiol elektrą visi buitiniai vartotojai pirko iš visuomeninio tiekėjo, o jos kainą nustatė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT)Nuo 2021 m. buitiniai vartotojai, suvartojantys daugiau nei 5000 kWh elektros per metus, turės pirkti elektros energiją iš pasirinkto nepriklausomo tiekėjo. Mažiau elektros suvartojantys vartotojai į „laisvą rinką“ galės išeiti palaipsniui iki 2023 m.
Vartotojams patiems pasirenkant elektros energijos tiekėją, VERT reguliuos tik apie pusę kainos už elektros energijos kilovatvalandę (infrastruktūros ir sisteminių paslaugų, kurias teikia bendrovės „Litgrid“ bei ESO, kainos dedamąsias). Kitą pusę kainos lems  elektros biržos kaina ir tiekėjų konkurencija.  Elektros tiekėjams konkuruojant dėl vartotojų, laimi pastarieji. Tai ne tik sumažėjusi kaina, bet ir visiškai nauji paslaugų paketai, kurių gali tikėtis vartotojai (lankstesni planai, atspindintys vartotojo elektros vartojimo įpročius, reaguojant į elektros kainas biržoje dienos eigoje, kelių paslaugų sinergija (energetikos, ar energetikos ir kitų, tarkim, telekomunikacijų paslaugų, kt.).
Buitinis vartotojas gaus galutinę sąskaitą už elektros energiją, jis turės deklaruoti elektros energijos apskaitos prietaiso rodmenis, o elektros energijos tiekėjas atsiskaitys su ESO. 

Nepriklausomi elektros energijos tiekėjai, nuo šiol prekiaujantys elektros energija privatiems klientams:

1. UAB Elektrum Lietuva
2. UAB Enefit
3. UAB Ignitis
4. UAB Inregnum
5. UAB "Perlas Energija"
6. UAB “EGTO” energija
7. Birštono Elektra MB
8. Vilniaus elektra

SVARBU. Jei klientas sutinka savo duomenimis pasidalinti su nepriklausomais elektros energijos tiekėjaisnieko daryti nereikiaTais atvejais, kai klientas nenori dalintis savo duomenimis, apie savo nesutikimą turi pranešti ESO vienu iš šių būdų - prisijungus prie ESO savitarnos https://mano.eso.lt/, puslapyje www.eso.lt/nesutikimai arba telefonu 1852. Nesutikimą į I etapą patekęs klientas turi pareikšti ne vėliau kaip iki rugpjūčio 31 d. 

Apsauga buitiniams  vartotojams – garantinis elektros energijos tiekimas

Nespėjus per 2020 m. pasirinkti elektros tiekėjo, kiekvienam gyventojui, patekusiam į pirmąjį etapą, elektros tiekimas bus užtikrintas teikiant garantinio tiekimo paslaugą. Kaip apskaičiuojama elektros energijos garantinio tiekimo kaina? Elektros energijos kaina, susideda iš dviejų dedamųjų. Pirma – elektros energijos, kaip produkto, kainos ir, antra – elektros infrastruktūros išlaikymo ir jos saugumo/patikimumo užtikrinimo kaštų.  Teikiant garantinio tiekimo paslaugą, elektros energijos, kaip produkto, dedamajaibus taikomas 1,25 koeficientas, t. y. pridedamas 25 proc. priedas, infrastruktūros dalis nebūtų didinama.   
Socialiai pažeidžiamiems vartotojams, jei jie nepasirinks nepriklausomo tiekėjo, galios dabar taikomas principas – tai kainų reguliavimas, kaigarantinio tiekimo paslaugos kainą nustato VERT. Socialiai pažeidžiamiems vartotojams garantinio tiekimo kainą VERT nustatys 2022 m. pabaigoje, ji galios nuo 2023-01-01. 

Visuomenės informavimui – svetainė pasirinkitetiekeja.lt

VERT suderino ESO parengtą Vartotojų informavimo apie elektros energijos rinkos liberalizavimą ir jo procesą planą – vartotojų informavimo kampanija tęsis visą liberalizavimo laikotarpį, tai yra iki 2023 m.

Vykdant ilgalaikį visuomenės informavimą,  sukurta interneto svetainė www.pasirinkitetiekeja.lt. Čia gyventojai ras svarbiausią informaciją apie galimybę rinktis nepriklausomą elektros energijos tiekėją ir numatomus pagrindinius žingsnius, atsisakant visuomeninio elektros energijos tiekimo monopolinių sąlygų Lietuvoje.